implanty w stomatologii

Wszystko, co musisz wiedzieć o implantach

Problemy z uzębieniem dotykają wielu osób. Jak zwykle przyczyny mogą być różne, jednak najbardziej popularne z nich to nieleczona próchnica, choroby przyzębia (paradontoza) oraz wiek. Utrata uzębienia to przykry problem, który może przyczynić się do dyskomfortu i złego samopoczucia, problemów z odżywianiem, uporczywych bóli głowy, obniżenia samooceny. Z pomocą nadchodzą implanty zębowe. Poniższy wpis odpowie na wszelkie pytania dotyczące implantów – czym są, w jakim celu się je stosuje, jakie są ich zalety oraz wady, wreszcie jaki dają efekt i jak przebiega leczenie. 

Co to są implanty? 

Implant to niewielka tytanowa śruba, którą umieszcza się w kości, a której zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba. Istnieją różne rodzaje implantów – dzielimy je ze względu na materiał, z których są wykonane. Najczęściej tworzone są z tytanu, jednak alternatywą są implanty ceramiczne (cyrkonowe). 

Po co się je stosuje? 

Za pomocą implantów lekarz uzupełnia pojedyncze braki w uzębieniu bądź odtwarza całe uzębienie pacjenta. Po wszczepieniu implantu, na jego podstawie lekarz zakłada sztuczny ząb – koronę. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów z uzębieniem, takich jak utrata większej ilości lub nawet wszystkich zębów, na kilku implantach mocuje się protezę. 

Implanty zębowe – wady i zalety 

Implanty uznawane są za najlepsze rozwiązanie w przypadku utraty zębów. Są bardzo wytrzymałe i funkcjonalne, a uzupełnienia protetyczne wykonane na nich nie wyróżniają się kolorem i nie są widoczne w jamie ustnej. Co ważne – zabieg zakładania implantów jest bezpieczny, bezbolesny i mało inwazyjny! Implanty nie obciążają i nie psują zębów sąsiadujących. Do przeprowadzenia zabiegu nie ma przeciwwskazań wiekowych, jednak implantów nie stosuje się u bardzo młodych osób, których uzębienie wciąż się rozwija.  Wszczepienie implantu jest pewną ingerencją w jamę ustną, w związku z tym w szczególnych przypadkach wygojenie implantu może potrwać nawet kilka miesięcy. Zabieg może wiązać się również z pewnymi powikłaniami. Istnieje możliwość wystąpienia obrzęku, zasinienia, bólu czy infekcji. Oczywiście o wszelkich przeciwskazaniach i powikłaniach lekarz oraz pacjent dyskutują przed zabiegiem, który zawsze poprzedzony jest wnikliwą diagnostyką. 

Jakie dają efekty? 

Dzięki implantom stomatologicznym pacjent może ponownie cieszyć się zdrowym i pełnym blasku uśmiechem. Implanty są bardzo komfortowe i naturalne, nie odczuwa się różnicy pomiędzy prawdziwym i sztucznym zębem. Ponadto zapobiegają deformacji twarzy i pozwalają uniknąć noszenia ruchomej protezy zębowej. Implanty zapewniają pacjentom długoletni komfort i gwarancję użyteczności. 

Jak wygląda leczenie w dentestica? 

Cały proces rozpoczynamy od rozmowy z pacjentem oraz zbadania jego uzębienia. Bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu w celu sprawdzenia, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. W dalszej kolejności zakwalifikowany pacjent poddawany jest badaniu radiowizjograficznemu oraz tomograficznemu okolicy, w której umieszczony ma być implant. Kilka dni przed zabiegiem wykonujemy u pacjenta zabieg higienizacji, aby ograniczyć ilość bakterii w polu zabiegowym.  Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a na życzenie pacjenta może odbyć się w narkozie. W dentestica stosujemy trzy klasy implantów: basic, medium oraz premium. Wszystkie z nich są atestowane, dopuszczone do stosowania na rynku polskim i wykonane z czystego tytanu. Jeśli u pacjenta istnieje taka możliwość – bezpośrednio po zabiegu na implancie umieszczamy tymczasowy ząb. Po okresie regeneracji i wygajania tymczasową koronę zastępujemy ostateczną.  Po wszczepieniu implantu niezwykle ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Odpowiednia pielęgnacja ma bowiem ogromny wpływ proces gojenia i trwałość implantu. W dentestica pacjent uzyska wszelkie wskazówki, jak postępować po zabiegu, jak dbać jamę ustną i kiedy wrócić na wizytę kontrolną. Nasze wysoko wykwalifikowane higienistki stomatologiczne pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny przez cały okres pozabiegowy oraz po leczeniu, a rejestratorki dopilnują wizyt kontrolnych.