Jak wyglądają współczesne plomby? 

Wypełnienie, potocznie nazywane przez pacjentów plombą, jest sposobem przywrócenia kształtu, koloru i funkcji zęba. Najczęściej założenie plomby jest wymagane w trakcie leczenia próchnicy, ale także podczas  leczenia starcia, nadżerek czy w razie potrzeby  zmiany kształtu zęba.

Nowoczesna stomatologia zachowawcza charakteryzuje się stosowaniem materiałów, które oprócz bardzo dobrych właściwości mechanicznych, cechują się doskonałą estetyką. Dzięki odpowiedniemu doborowi koloru z bardzo szerokiej gamy barw (tzw. kolornicy) możliwe jest odbudowanie zęba w taki sposób, że nie sposób rozróżnić go od tkanki naturalnej.

Nowoczesna stomatologia stara się naśladować nie tylko kolor, ale także odtwarzać kształt i przywrócić funkcję zębów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poszczególne grupy zębów pełnią różne funkcje.

Siekacze służą człowiekowi do odgryzania fragmentów pożywienia i artykulacji głosek podczas mówienia. Dzięki kłom możemy urywać fragmenty jedzenia. Natomiast przedtrzonowce i trzonowce pomagają nam w rozcieraniu kęsów pokarmu. Warto pamiętać, że większość zębów dzięki swojemu ustawieniu w łuku podpiera wargi i policzki, zapewniając w ten sposób estetyczny wygląd twarzy.

Ponadto, zęby boczne posiadają w swojej anatomii guzki i bruzdy. To właśnie dzięki nim możesz w prawidłowy sposób rozcierać kęsy pokarmu, a ząb dzięki takiemu ukształtowaniu jest bardzo odporny na działanie wielokierunkowych sił (siła żucia człowieka potrafi dochodzić do ponad 100kg!). Dlatego zakładane przez dentystę wypełnienie nie może być płaskie, lecz musi mieć zachowany naturalny kształt.

prawidłowa plomba

Odpowiednio założone wypełnienie charakteryzuje się nie tylko prawidłowym, zgodnym z naturą ukształtowaniem, ale także pełną szczelnością, czyli dokładnym przyleganiem plomby do ścianek zęba. Do uzyskania tej szczelności przy zakładaniu wypełnienia stosowane są specjalne procedury przygotowujące powierzchnię zęba do lepszego przylegania materiału kompozytowego, takie jak wytrawianie specjalnym kwasem oraz pokrywanie wytrawionej kwasem powierzchni specjalnymi klejami (tzw. bondami). Co ciekawe, kwas używany do wytrawiania zęba jest tą samą substancją, która znajduje się w Coca-Coli. Dzięki szczelnie założonemu wypełnieniu zyskujesz pewność, że Twoje leczenie będzie skuteczne, trwałe w czasie i odporne na przebarwienia.

Leczenie próchnicy i zakładanie wypełnienia składa się z kilku etapów. Po dokładnym badaniu zęba i zakwalifikowaniu go do leczenia standardowo stosuje się znieczulenie, dzięki czemu proces leczenia jest dla Pacjenta w pełni komfortowy. Następnie, przy pomocy odpowiednich wierteł, oczyszcza się tkanki zęba z próchnicy oraz opracowuje powierzchnię szkliwa. Niezwykle ważne jest przygotowanie tkanek — wytrawianie ich i naniesienie bondu. Ważne, aby materiał kompozytowy (plomba) zakładany był w niewielkich porcjach. Pozwala to na zniwelowanie do minimum skurczu polimeryzacyjnego, powstającego podczas utwardzania kompozytu za pomocą nowoczesnych lamp polimeryzacyjnych. Częstym problemem, z którym zgłaszają się pacjenci jest próchnica między zębami. W takim wypadku lekarz stomatolog korzysta ze specjalnych formówek, pozwalających na odbudowę poszczególnych ścian zębów, bez powstawania nawisów, z zachowaniem odpowiednich punktów stycznych. Jest to niezwykle ważny etap dla zachowania zdrowia dziąseł i przyzębia. Na koniec leczenia wypełnienie jest dostosowywane w zgryzie oraz polerowane dzięki czemu uzyskuje piękny połysk i gładkość.

Zwróć uwagę, aby lekarz wykonujący zabieg pracował w lupach lub używał mikroskopu. Dzięki odpowiedniemu powiększeniu, dentysta jest w stanie dokładnie zdiagnozować oraz z ogromną precyzją wyleczyć Twój ząb, przywracając mu w ten sposób prawidłowy kształt oraz funkcję dzięki szczelnej odbudowie kompozytowej.

Pamiętaj, że tylko lekarz może w sposób prawidłowy wykonać pełne badanie jamy ustnej i zębów. Objawami, które powinny skłonić cię do jak najszybszej wizyty w gabinecie stomatologicznym jest ból zęba, zmiana jego koloru, nadwrażliwość, ukruszenie lub odłamanie fragmentu korony, przykry zapach z ust, krwawienie podczas szczotkowania i nitkowania, i ruchomość zębów. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” zgłaszaj się regularnie na wizyty kontrolne, które powinny odbywać się co pół roku. W ten sposób dentysta będzie w stanie zauważyć próchnicę lub inną chorobę już na jej wczesnym etapie oraz wyleczyć ją według zasad minimalnie inwazyjnej stomatologii. Dzięki temu Twoje leczenie będzie szybsze i bezbolesne, a Ty zyskasz pewność, że Twoje zdrowie jest w dobrych rękach.

lek.dent. Jakub Rydzak