przygotowanie do narkozy

Boisz się dentysty? A może Ktoś z Twoich bliskich cierpi na dentofobię? Planujesz zabieg stomatologiczny i obawiasz się Go?

Leczenie zębów pod narkozą to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy podczas zabiegów stomatologicznych chcą się czuć komfortowo, a wizytom często towarzyszy lęk i stres. W gabinecie dentestica Katowice oferujemy szeroki wybór nowoczesnych znieczuleń wraz z możliwością wyleczenia zębów w pełnej narkozie, pod nadzorem zespołu anestezjologicznego.

Dysponujemy doświadczonym personelem i nowoczesnym sprzętem, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo pacjenta. 

Zabiegami bardzo często wykonywanymi w znieczuleniu ogólnym są zabiegi usuwania zębów (zwłaszcza zatrzymanych ósemek), zabiegi implantacji, resekcji. Niemniej nie ma przeciwwskazań do wykonywania innych zabiegów z zakresu stomatologii (np. leczenia zębów) w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy znieczulenie miejscowe nie wystarczy, możliwe jest wprowadzenie pacjenta w stan pełnej narkozy (uśpienia) na czas trwania zabiegu. Leczenie przebiega pod nadzorem zespołu anestezjologicznego , a samo znieczulenie podaje się metodą dożylną. Podczas zabiegu parametry życiowe pacjenta są monitorowane przez specjalistyczny sprzęt — pulsoksymetr i kardiomonitor. Zabiegi stomatologiczne są przeprowadzane po wprowadzeniu pacjenta w stan uśpienia, dzięki czemu na czas ich trwania pacjent ma wyłączoną świadomość i odczuwanie.

Przed planowaną narkozą konieczna jest konsultacja anestezjologiczna, mająca na celu ustalenie sposobu narkozy oraz ewentualnej konieczności wykonania dodatkowych badań.

Jak zatem przebiega narkoza w dentestica Katowice ?

1.Konsultacja i kwalifikacja do zabiegu
Pierwszym etapem jest konsultacja stomatologiczna w trakcie której należy poinformować lekarza o woli leczenia w narkozie. Lekarz stomatolog po zapoznaniu się ze stanem ogólnym zdrowia podejmuje wstępną decyzję o kwalifikacji pacjenta do narkozy, którą następnie konsultuje z lekarzem anestezjologiem. W miarę potrzeb zlecane są odpowiednie badania laboratoryjne. Po ustaleniu zakresu zabiegu i wstępnej kwalifikacji lekarz anestezjolog podejmuje decyzję, a pacjent jest informowany o zakresie  i planowanym przebiegu zabiegu oraz kosztach. Przy braku przeciwwskazań konsultacja anestezjologiczna odbywa się bezpośrednio przed zabiegiem. 

2.Ustalenie terminu zabiegu
Odbywa się po kwalifikacji i jest każdorazowo ustalane indywidualnie. W trakcie tego etapu pacjent jest informowany o zaleceniach przy zabiegowych oraz otrzymuje je na piśmie.

3.Dzień zabiegu
Pacjent zobowiązany jest zgłosić się na zabieg na czczo, ale po zażyciu wszystkich swoich leków (jeżeli takowe na codzień przyjmuje). Po konsultacji anestezjologicznej odbywa się zabieg, w trakcie którego po wprowadzeniu pacjenta w stan „uśpienia” lekarz stomatolog dodatkowo znieczula miejscowo okolicę zabiegową. Celem takiego działania jest dodatkowe zabezpieczenie Pacjenta przed bólem po obudzeniu się. Przez cały czas zabiegu Pacjentowi podawane są leki podtrzymujące narkozę, nawadniające oraz przeciwbólowe i w miarę konieczności (zależy to do zakresu zabiegu stomatologicznego) również przeciwobrzękowe.

Po zakończeniu zabiegu Pacjent jest wybudzany i o własnych siłach opuszcza gabinet. Ze względu na specyfikę leków stosowanych do znieczulenia ogólnego zalecenia pozabiegowe omawiane są w obecności osoby towarzyszącej Pacjentowi. Zawsze też prosimy, aby osoba towarzysząc pozostała z Pacjentem kilka godzin po zabiegu. 

Jak się przygotować do zabiegu w narkozie?

Wszystkie szczegółowe informacje są z Pacjentem omawiane na konsultacji i przy umawianiu terminu, są też przekazywana pisemnie, niemniej ogólna zasada jest taka, żeby do zabiegu w narkozie zgłosić się na czczo (nie jeść min 6 h przed zabiegiem),  przyjąć wszystkie standardowo na codzień zażywane leki  oraz zapewnić sobie opiekę Osoby Towarzyszącej po zabiegu.

Czy po zabiegu w narkozie można prowadzić auto?

Absolutnie nie! Mimo, iż Pacjent opuszcza gabinet o własnych siłach i jest w pełni sprawny fizycznie nie może prowadzić samochodu przez 24 h po podaniu narkozy. 

Czy będę pamiętał/a zabieg?

Samego zabiegu nie, często też zdarza się, że nie pamięta się czasu sprzed zabiegu (ok 1h) i mimo, iż w trakcie wydaje nam się, że pamiętamy czas po zabiegu często jednak wspomnienie to z czasem nam się zamazuje. Tak działają leki używane do narkozy. Nie oznacza to natomiast całkowitego wymazania faktu poddania się zabiegowi narkozy z pamięci.