Bonding Katowice

To ostatnio bardzo modna i powszechnie wykorzystywana metoda przywrócenia estetycznego wyglądu uśmiechu w sesji bardziej ekonomicznej niż licówki i korony porcelanowe.

Bonding (licówki kompozytowe) jest nieinwazyjną metodą polegającą na pokryciu zęba cienką warstwą kompozytu. Bonding pomaga szybko odbudować zęby i pozbyć się przebarwień. Cały zabieg odbywa się podczas jednej wizyty u stomatologa po wcześniejszym ich zaprojektowaniu i wykonaniu specjalnej szyny przez laboratorium protetyczne. Jest zalecany przy niewielkich korektach kształtu zębów, przy poprawie przebarwionych zębów, przy korekcie szpar między zębami oraz celem wyrównania koloru zębów, bądź ich rozjaśnieniu jeżeli wybielanie nie przyniosło porządnego rezultatu.

Zabieg bondingu jest całkowicie bezbolesny, jego efekty są widoczne od razu, a przy dbaniu o prawidłową higienę, utrzymują się kilka lat. Nie jest to jednak tak trwała odbudowa jak licówki porcelanowe.

Poznaj ekspertów dentestica Katowice

Za skutecznie przeprowadzone leczenie odpowiedzialni są przede wszystkim doświadczeni lekarze. Sprawdź, w czym specjalizują się eksperci pracujący w gabinecie, gdzie podnosimy swoje kwalifikacje, i jakie mamy podejście do pacjentów.

Dr n. med. Aleksandra Drozd 

W dentestica zajmuję się stomatologią zachowawczą, stomatologią estetyczną i protetyką, jednak jej specjalizacją jest leczenie periodontologiczne oraz implantologiczne. Do pracy podchodzi z pasją i zaangażowaniem. Stawia na najwyższą jakość usług oraz zadowolenie i komfort pacjentów. Priorytetem dla dr Drozd jest wykonywanie zabiegów profesjonalnie i precyzyjnie. Jak sama mówi: ,,Zdrowie pacjentów i finalny efekt estetyczny są dla mnie najważniejsze”

Poznaj efekty naszego leczenia.

Metamorfoza #1 – Bonding metodą Flow Injection Technique

Pacjentka zgłosiła się do gabinetu celem wykonania metamorfozy uśmiechu. Pacjentka była niezadowolona ze swojego uśmiechu z powodu znacznego starcia szkliwa zębów zarówno od strony wargowej jak i od strony brzegów siecznych, celem było uzyskanie również większych zębów i jaśniejszego uśmiechu. Wykonano bonding metodą flow injection technique – czyli odbudowę starć zębów materiałem kompozytowymi typu flow.

Przed

Po

Co warto wiedzieć o bondingu?

Jest to sposób poprawy estetyki uśmiechu materiałem kompozytowym typu flow. Przed przystąpieniem do zabiegu na postawie projektu uśmiechu wykonanego metodą DSD (Digital Smile Design) wykonywana jest specjalna indywidualna, elastyczna szyna, która stanowi formę do wykonania zabiegu. Metoda ta zapewnia spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu jednej wizyty!

Jest to ponadto metoda, której niewątpliwymi zaletami są:

 • oszczędność czasu-metoda ta zapewnia spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu jednej wizyty!
 • wysoka estetyka-dzięki zastosowaniu wysokiej jakości nowoczesnych materiałów kompozytowych dostępnych w szerokiej gamie kolorów
 • niewygórowana cena– jest to ekonomiczna metoda poprawy estetyki uśmiechu z pominięciem kosztów laboratorium protetycznego
 • mała inwazyjność– dzięki tej metodzie bez szlifowania tkanek własnych zęba nakładamy materiał, zatem kompozytem pokryte są własne zęby bez konieczności ich szlifowania
 • zadowalająca wytrzymałość– mimo, iż kompozyt nie jest tak trwałym materiałem jak porcelana, jego wytrzymałość jest zadowalająca , choć wykonane z użyciem kompozytu odbudowy wymagają powtarzania średnio co ok 2-4 lat, oraz okresowego polerowania ich powierzchni w gabinecie stomatologicznym możliwość serwisowania w razie odłamania– dzięki właściwościom materiałów kompozytowych możliwa jest szybka i estetyczna naprawa ewentualnych uszkodzeń licówek kompozytowych podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym!

Umów się na wizytę!

Jak przebiega wykonanie bondingu?

Pierwszym etapem jest konsultacja stomatologiczna w trakcie której lekarz przeprowadzi wywiad, wysłucha oczekiwań pacjenta i przeprowadzi kompleksową diagnostykę celem kwalifikacji do bondingu.

Kolejne etapy to:

 • wykonanie projektu uśmiechu na podstawie wykonanych zdjęć specjalistycznym aparatem fotogarficznym
 • pobranie scanów lub wycisków zębów i zgryzu zaprojektowanie nowego uśmiechu na ekranie komputera z uwzględnieniem indywidualnych cech wyglądu pacjenta i jego oczekiwań
 • przymierzenie nowego uśmiechu w ustach pacjenta – na tym etapie o ile jest taka potrzeba nanoszone są korekty kształtu i ustawienia zębów
 • wykonanie indywidualnej elastycznej szyny na postawie wydrukowanego modelu projektu uśmiechu
 • naniesienie materiału kompozytowego na zęby z wykorzystaniem specjalnych systemów wiążących (bondów) przy użyciu indywidualnie wykonanej, elastycznej szyny

Kiedy warto zastosować bonding?

Jeżeli borykasz się z problemami:

 • niewielkich pęknięć na powierzchni zębów
 • przebarwień lub odłamań szkliwa,
 • zabieg wybielania nie przyniósł zadowalających efektów ponieważ Twoje szkliwo jest zbyt cienkie,
 • chcesz zniwelować szpary między zębami
 • krępuję Cię diastema
 • szukasz ekonomicznej metody rozwiązania swoich problemów

Jesteś idealnym kandydatem do bondingu!

Kiedy nie można zastosować bondingu ?

Przeciwwskazaniem do bondingu jest aktywny, nie leczony bruksizm.

Przyczyna jest prozaiczna- materiał kompozytowy ma mniejsza wytrzymałość w porównaniu do porcelany.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest aktywna próchnica oraz choroby przyzębia (w tym paradontoza).

W powyższych przypadkach przed wykonaniem bondingu należy wyleczyć zęby i zadbać o ich stabilzację w kości.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wykonanie bondingu jest bolesne?

Nie, ta procedura jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga nawet znieczulenia miejscowego (choć oczywiście można je tu zastosować), gdyż nie wiąże się z jakimkolwiek uswaniem tkanek zęba, a polega jedynie na dodawaniu do nich (przyklejaniu) kompozytu.

Czy bonding jest całkowicie estetyczny?

To metoda, która charakteryzuje się zadowalającą estetyką, wyrównuje koloryt, przebarwienia i pęknięcia zębów, ale ze względu na technikę jej wykonania nie jesteśmy w stanie uzyskać głębi koloru oraz cieniowania barwy zęba na jego przebiegu od szynki do brzegu siecznego.

Czy bonding można zastosować do zębów bocznych?

Jak najbardziej. Bonding jest metodą dzięki na zmienić, poprawić kształt nie tylko zębów przednich, ale i bocznych.

0
Lata doświadczenia
0
Wyleczonych pacjentów
0
Założonych koron
0
Osób w zespole