Korony i mosty

Zniszczone zęby i braki w uzębieniu to problem, który widać gołym okiem. Potrafi naprawdę uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiając prawidłowe przeżuwanie pokarmów, i po prostu szeroki uśmiech. Ponadto mogą powodować trudności w artykułowaniu głosek, seplenienie, niewyraźną mowę a także bóle głowy spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo- żuchwowych. Trudno wtedy cieszyć się życiem. Te powody sprawiają, że nie warto zwlekać z leczeniem. Współczesna stomatologia oferuje rozwiązania, które umożliwiają odtworzenie prawidłowego wyglądu uśmiechu, a przede wszystkim funkcji jamy ustnej. Sposobem na rozwiązanie tych problemów są korony i mosty.

Korony to stałe uzupełnienia odtwarzające kształt, kolor i funkcję zniszczonych zębów, a mosty to stabilny i estetyczny sposób na odbudowę braków w uzębieniu w oparciu o własne zęby lub wprowadzone w kość implanty zębowe. Są one mocowane na stałe za pomocą specjalnych klejów tzw. cementów stomatologicznych na oszlifowanych uprzednio zębach własnych lub implantach. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzupełnić zarówno brak pojedynczego zęba jak i braki kilku zębów obok siebie.

 

Poznaj ekspertów dentestica Katowice

Za skutecznie przeprowadzone leczenie odpowiedzialni są przede wszystkim doświadczeni lekarze. Sprawdź, w czym specjalizują się eksperci pracujący w gabinecie, gdzie podnosimy swoje kwalifikacje, i jakie mamy podejście do pacjentów.

Dr n. med. Aleksandra Drozd 

W dentestica zajmuję się stomatologią zachowawczą, stomatologią estetyczną i protetyką, jednak jej specjalizacją jest leczenie periodontologiczne oraz implantologiczne. Do pracy podchodzi z pasją i zaangażowaniem. Stawia na najwyższą jakość usług oraz zadowolenie i komfort pacjentów. Priorytetem dla dr Drozd jest wykonywanie zabiegów profesjonalnie i precyzyjnie. Jak sama mówi: ,,Zdrowie pacjentów i finalny efekt estetyczny są dla mnie najważniejsze”

Poznaj efekty naszego leczenia.

Metamorfoza #1 – Korony porcelanowe na przednich zębach górnych 

Pacjentka po I etapie leczenia. Wyleczono wszystkie ubytki próchnicowe. Wykonano korony porcelanowe na zęby przednie w łuku górnym.

Przed

Po

Metamorfoza #2 – Odbudowa startych zębów koronami porcelanowymi

Pacjent zgłosił się do gabinetu celem poprawy estetyki i odbudowy startych z wiekiem zębów. Po wstępnej fazie przygotowawczej polegającej na leczeniu zębów wykonano komputerową analizę, projektowanie i wizualizację uśmiechu a następnie odbudowę startych zębów koronami porcelanowymi.

Przed

Po

Co warto wiedzieć o koronach i mostach?

W dentestica Katowice specjalizujemy się w spełnianiu marzeń o pięknych i zdrowych uśmiechach. Korony zębowe stosujemy celem odtworzenia koloru i kształtu w przypadkach złamanych, zniszczonych próchnicą zębów lub jako ostateczne zaopatrzenie zębów po leczeniu kanałowym.

Korony wykonywane są z zegarmistrzowską precyzją w prywatnym laboratorium protetycznem po odpowiednim przygotowaniu, oczyszczeniu i oszlifowaniu zęba oraz po przeniesieniu sytuacji zgryzowej scanami lub wyciskami do laboratorium. Tak wykonana korona po przymierzeniu w ustach i zaakceptowaniu jest następnie mocowana do zęba za pomocą specjalistycznych, nowoczesnych cementów stomatologicznych. Doskonałe dopasowanie takich konstrukcji dzięki ścisłej współpracy między dentestica Katowice a prywatnym laboratorium protetycznym sprawia, że wykonana odbudowa jest szczelna i nie istnieje ryzyko, że resztki pokarmów dostaną się pod koronę czy most.

W przypadku braku zęba lub kilku zębów obok siebie można zastosować mosty zębowe. Są to konstrukcje protetyczne mocowane na stałe do odpowiednio przygotowanych zębów sąsiadujących z brakiem zębów. W tym celu podobnie jak w przypadku korony praca wykonywana jest przez prywatne laboratorium protetyczne po delikatnym oszlifowaniu sąsiednich do braku zębowego zębów, a następnie mocowana na stałe. Tu podobnie jak w przypadku koron zębowych dzięki precyzji i dopasowaniu nie ma ryzyka przedostawania się resztek pokarmowych pod wykonania pracę.

Zarówno w przypadku koron jak i mostów na czas wykonania pracy przez laboratorium oszlifowane zęby zaopatrzone są koronami tymczasowymi, które odtwarzają ich kształt, kolor i funkcję.

Korony i mosty stosowane są również w przypadku, gdy korzeń zęba zastąpiony jest implantem. Są to tzw korony i/lub mosty na implantach. Taka procedura poprzedzona jest wprowadzeniem implantu (tytanowej śrubki zastępującej korzeń) w miejsce braku zębowego/ braków zębowych. O ile jest to możliwe staramy się natychmiast po implantacji wykonać koronę tymczasową na implancie. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy przed wykonaniem korony lub mostu na implantach odczekać 3-6 miesięcy a następnie pobrać scan lub wycisk i przygotować w laboratorium protetycznym pracę.

W dentestica Katowice naszym priorytetem jest, aby we wszystkich przypadkach leczenie było całkowicie bezbolesne, dlatego standardowo wykonywane w znieczuleniu i przy zapewnieniu maksymalnego komfortu podczas wizyt i między nimi.

Dzięki doświadczeniu naszych ekspertów z zakresu protetyki uzyskujemy piękny, naturalny wygląd odtwarzanych zębów oraz przywracamy pełną funkcję jamy ustnej tym samym realizując marzenia naszych Pacjentów o nieskazitelnych uśmiechach.

Umów się na wizytę!

Rodzaje koron protetycznych

Korona porcelanowa na podbudowie z metalu

Wewnętrzną część korony tj. tą, która bezpośrednio przylega do szlifowanego zęba wykonana jest z metalu, który od strony zewnętrznej (widocznej) pokryta jest porcelaną w kolorze zębów sąsiednich. To rozwiązanie jest ekonomiczne i trwałe, niemniej z powodu użycia metalu zmniejsza się estetyka tej odbudowy w związku z obniżeniem przezierności.

Korona porcelanowa na cyrkonie

Wewnętrzną część koronę („czapeczkę”) stanowi baza frezowana z tlenku cyrkonu, który kolorem przypomina ząb , nie wywołuje alergii i pozwala uzyskać estetykę na bardzo wysokim poziomie. To w pełni estetyczne i trwałe rozwiązanie pozwalające przywrócić pełna estetykę i funkcję jamy ustnej.

Korona pełnoceramiczna (bez podbudowy z innego materiału)

Wykonana jest tylko z porcelany bez użycia jakiegokolwiek innego materiału jako „czapeczki”. Dzięki temu jej przezierność jest taka sama jak naturalnych zębów. Pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu dlatego też często stosowana jest w zębach przednich, które są najbardziej widoczne w uśmiechu.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty na podbudowie z metalu

w tej konstrukcji główną masę stanowi stop metalu, który następnie pokryty jest porcelaną. To ekonomiczne i trwałe rozwiązanie, niemniej ze względów estetycznych jest rekomendowane raczej w odcinkach bocznych (mniej lub całkowicie niewidocznych) w uśmiechu.

Mosty porcelanowe na cyrkonie

W tej konstrukcji bazę stanowi podbudowa tlenku cyrkonu, która pokryta jest porcelaną. Oba te materiały nie wywołują reakcji alergicznych a dodatkowo zapewniają znakomitą estetykę i pełną funkcję.

Jak przebiega zakładanie koron i mostów?

Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja stomatologiczna w trakcie której lekarz wysłuchuje oczekiwań pacjenta względem leczenia, wykonuje pełnĄ diagnostykę jamy ustnej, przedstawia stan obecny oraz wstępnie proponuje i omawia możliwości leczenia. Kolejnym krokiem jest przedstawienie pacjentowi planu leczenia, który jest jednocześnie kosztorysem.

Kolejnym etapem jest wizyta polegająca na przygotowaniu zęba pod koronę lub w przypadku mostu przygotowania zębów sąsiadujących z brakiem pod most. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ standardowo odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie tej wizyty pobierane są scany lub wyciski dzięki którym prywatne laboratorium protetyczne uzyska wszystkiedane do wykonania pracy. Na tym etapie też dobierany jest kolor pracy i wykonywane są korony lub mosty tymczasowe, mocowane do zębów za pomocą specjalnych cementów tymczasowych. Takie rozwiązanie zapewnia komfort pacjentowi pomiędzy wizytami i umożliwia delikatne (bez ryzyka uszkodzenia zęba/ zębów pacjenta) zdjęcie pracy przy kolejnej wizycie.

Ostatnim etapem jest oddanie korony lub mostu. To również całkowicie bezbolesna wizyta, która odbywa się po dostarczeniu precyzyjnie wykonanej przez laboratorium pracy i zaakceptowaniu jej przez lekarza. Na tej wizycie po usunięciu pracy tymczasowej korona lub most są przymierzane w ustach pacjenta i po zaakceptowaniu mocowane na zębach z użyciem specjalistycznych klejów (tzw. cementów stomatologicznych).

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są przeciwwskazania do założenia koron i mostów?

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do założenia koron i mostów są niewyleczona próchnica czy paradontoza oraz zbyt niska korona własna pacjenta. W takich przypadkach konieczne jest najpierw wyleczenie próchnicy i/lub paradontozy a w razie zbyt krótkiej naturalnej korony pacjenta ewentualna rekonstrukcja zgryzu.

Czy korony i mosty to rozwiązania stałe?

Korony i mosty zacementowane na zębach własnych pacjenta lub implantach są trwałym rozwiązaniem, które funkcjonuje w jamie ustnej podobnie jak naturalne zęby . Przyjmuje się, że trwałość takich rozwiązań to ok. 15 lat, przy zachowaniu prawidłowej higieny i stosowaniu się do zaleceń lekarza stomatologa.

Czy pod korony i mosty dostaje się jedzenie?

Nie, ponieważ konstrukcje wykonane są niezwykle precyzyjnie i mocowane są do zębów lub implantów za pomocą specjalistycznych cementów, które szczelnie wypełniają wszystkie przestrzenie. Niezbędne jest jednak podobnie jak w przypadku zębów naturalnych oczyszczanie konstrukcji szczoteczką, nitką i szczoteczkami do przestrzeni międzyzębowych.

0
Lata doświadczenia
0
Wyleczonych pacjentów
0
Założonych koron
0
Osób w zespole