Leczenie kanałowe Katowice

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, to często jedyny ratunek dla zęba chroniący go przed usunięciem. To również zabieg, który kojarzy się z bólem i długotrwałym dyskomfortem. W gabinecie dentestica Katowice od lat odczarowujemy leczenie kanałowe, pracując w powiększeniu mikroskopu zabiegowego, co zapewnia doskonałą precyzję zabiegu oraz używając specjalistycznych narzędzi tytanowo niklowych z pamięcią kształtu, aby podążać za naturalnymi krzywiznami korzeni oraz zaawansowanego i nowoczesnego mikroskopu, dzięki któremu możemy precyzyjnie i bezpiecznie przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane zabiegi podczas jednej wizyty.

Poznaj ekspertów dentestica Katowice

Za skutecznie przeprowadzone leczenie odpowiedzialni są przede wszystkim doświadczeni lekarze. Sprawdź, w czym specjalizują się eksperci pracujący w gabinecie, gdzie podnosimy swoje kwalifikacje, i jakie mamy podejście do pacjentów.

Dr Krzysztof Włodarzczyk

Dr Krzysztof Włodarczyk ukończył Śląską Akademię Medyczną w 2004 roku. Stale doskonali swoje umiejętności zawodowe i zdobywa nowe doświadczenie w aspekcie interesujących go dziedzin stomatologii, jak również innych dziedzin medycyny.

W gabinecie Dentestica zajmuje się leczeniem endodontycznym. Czynnie pomaga w tworzeniu planów kompleksowego leczenia naszych pacjentów. 

Poznaj efekty naszego leczenia.

Metamorfoza #1 – Leczenie kanałowe

Pan Mateusz lat 28 z Gliwic, zgłosił się z problemem bólu zęba leczonego kanałowo w innym gabinecie kilka lat wcześniej. Wykonane w trakcie konsultacji zdjęcie RTG wykazało niedopełnienie kanału korzeniowego. Zalegająca w nim, zakażona część miazgi była przyczyną bólu. Ząb został ponownie przeleczony kanałowo przy użyciu specjalistycznego mikroskopu i narzędzi tytanowo-niklowych z pamięcią kształtu podczas jednej wizyty. Leczenie w mikroskopie pozwala skrócić  czas do najczęściej 1 wizyty i umożliwia dr. Włodarczykowi zobaczyć wszystkie szczegóły i tym samym  zwiększa precyzję i skuteczność leczenia. Narzędzia tytanowo-niklowe z pamięcią kształtu wyginają się do krzywizny korzenia i pozwalają oczyścić  bez łamania się nawet najbardziej zakrzywione korzenie dając tym samym gwarancję skutecznego leczenia. Po leczeniu ząb przestał boleć.

Przed

leczenie kanalowe

Po

Metamorfoza #2 – Leczenie kanałowe

Pani Mariola lat 50 z Mikołowa, zgłosiła się celem wymiany nieestetyczych koron na zębach leczonych wcześniej w innym gabinecie kanałowo. Rutynowe badanie RTG wykazało niedopełnienie kanałów. W przebiegu kompleksowego leczenia zęby zostały ponownie przeleczone kanałowo z użyciem mikroskopu z uwzględnieniem ich  anatomicznej budowy. W trakcie leczenia okazało się, że ząb posiadał więcej kanałów które dzięki umiejętnościom dr Włodarczyka oraz precyzyjnej pracy z użyciem mikroskopu został odnaleziony, oczyszczony, wydezynfekowany i wypełniony.

leczenie kanałowe

Przed

leczenie kanałowe

Po

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem kanałowym zębów, dzięki czemu ząb, który dawniej musiałby być usunięty ma teraz szansę na uratowanie.

Leczenie kanałowe polega na pozbyciu się z unerwionej części zęba bakterii, opracowaniu go przy użyciu specjalistycznych narzędzi wizualizując przebieg kanałów korzeniowych mikroskopem, aby następnie zdezynfekować kanały i szczelnie je wypełnić nowoczesnymi materiałami. W leczeniu kanałowym ważne jest zarówno duże doświadczenie lekarza, jak również użycie nowoczesnego sprzętu.

Dzięki postępowi stomatologii w ostatnich latach, leczenie endodontyczne może przebiegać bezboleśnie i podczas jednej wizyty, bez konieczności uprzedniego zatruwania zęba. O bezbolesny przebieg zabiegu dbamy poprzez korzystania ze znieczulenia miejscowego, oraz zaawansowanego mikroskopu.

Umów się na wizytę!

Leczenie kanałowe na jednej wizycie!

W leczeniu kanałowym najważniejszym celem jest usunięcie z kanałów korzeniowych a więc wnętrza zęba jak największej ilości bakterii i nieodwracalnie chorych nerwów, które są powodem powstawania bólu, zakażeń i stanów zapalnych. Aby było to możliwe, nasi specjaliści realizują zabieg w kilku etapach odbywających się w 99% podczas jednej wizyty. Pierwszym z nich jest zbadanie długości i kształtu kanału, do czego używany jest rentgen. Następnie otwierane są wejścia do kanałów, a na sam ząb zakładana jest osłona wykonana ze specjalnej gumy, której zadaniem jest ochrona przed bakteriami ze śliny i środkami chemicznymi. Kolejny krok to oczyszczanie zęba za pomocą specjalistycznych narzędzi ręcznych i maszynowych wykonanych ze stopów niklowo-tytanowych pamięcią kształtu oraz użycie edometru celem precyzyjnego określenia wierzchołka korzenia. tzw. koferdam . Na końcu ząb zostaje zdezynfekowany i dokładnie wypełniony. Po zakończeniu leczenia pacjenci cieszą się zdrowymi zębami bez żadnych dolegliwości bólowych.

Kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe?

Nadwrażliwe na ciepło i zimno zęby z czasem mogą mocniej zaboleć. Taki uporczywy, przeszywający, pulsujący ból zęba oznaczana, że ząb został zainfekowany bakteriami w głębszych partiach tj, w ukrwionej i unerwionej części zęba zwanej miazgą (popularnie nerwem). W takim przypadku konieczne jest podjęcie kompleksowej diagnostyki w celu ratowania zęba. Szybka reakcja zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Zatem jeśli odczuwasz ból, koniecznie zgłoś się do dentysty.

Czym różni się leczenia kanałowe poszczególnych zębów?

Ze względu na różną budowę anatomiczną poszczególnych grup zębów zabiegi endodontyczne różnią się poziomem skomplikowania i czasem trwania. Zęby przednie (siekacze) mają najczęściej 1 kanał, zęby boczne (przedtrzonowce i trzonowce) od 2 do nawet 6 kanałów, których przebieg rzadko kiedy jest prosty. Dodatkowo niektóre zęby mają drobne kanaliki boczne do odnalezienia których potrzebne są duże doświadczenie oraz wyobraźnia lekarza endodonty oraz specjalistyczne techniki diagnostyczne.

Powtórne leczenie kanałowe (reendo)

W dentestica Katowice dzięki doświadczeniu naszych ekspertów i specjalistycznemu wyposażeniu możliwe jest również przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego. Taki zabieg przeprowadzany jest wtedy, gdy konieczne jest ponowne wyczyszczenie kanałów np. po złamaniu lub urazie zęba leczonego już wcześniej, bądź jeżeli bakterie próchnicy poprzez nieszczelną plombę dostały się do kanałów i wzdłuż nich przedostają się do kości. Często też wykonujemy taki zabieg na zlecenie innych gabinetów, gdy nie zostały odnalezione kanały, wcześniejsze leczenie kanałowe okazało się nieskuteczne lub doszło do złamania i pozostawienia narzędzia w kanale.

Najczęściej zadawane pytania

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Dzięki skutecznym, nowoczesnym metodom znieczulania leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne i w pełni komfortowe.

Co daje użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym?

Powiększenie pola zabiegowego oraz oświetlenie go punktowo skierowanym strumieniem światła to funkcja mikroskopu stomatologicznego. Dzięki temu lekarz uzyskuje dokładniejszy wgląd w pole zabiegowe co znacząco wpływa na jego precyzję pracy i skuteczność wykonywanego zabiegu.

Dzięki temu skraca się czas zabiegowy i leczenie kanałowe może być skutecznie i przewidywalnie wykonane podczas jednej wizyty.

Kiedy ząb musi być leczony kanałowo?

Leczenie kanałowe zęba jest niezbędne, gdy do jego wewnętrznej części tj. ukrwionej i unerwionej części tzw. miazgi dostaną się bakterie. Należy powiedzieć, że leczenie kanałowe jest dla zęba ratunkiem przed usunięciem. Często proces zakażenia miazgi jest procesem przewlekłym trwającym miesiące a nawet lata i przebiegającym bez bólu. Takie nieleczone mogą doprowadzić do przenikania baterii do kości i powstawania torbieli i niszczenia kości wokół korzenia, a to w konsekwencji może uniemożliwić uratowanie zęba i zmniejszyć szanse na implantację.

0
Lata doświadczenia
0
Wyleczonych pacjentów
0
Założonych koron
0
Osób w zespole