endodoncja

Leczenie kanałowe,
czyli dlaczego nie należy bać się endodoncji

Leczenie kanałowe to zabieg owiany wyjątkowo złą sławą – już na samą myśl o nim na twarzy Pacjenta często rysuje się lęk oraz strach. Przyczyną tych obaw zapewne jest ból, jakiego miał okazję doświadczyć w przeszłości na fotelu stomatologicznym. Jednak w obliczu nowoczesnych rozwiązań i innowacyjnych technologii strach ten jest zupełnie bezzasadny – leczenie kanałowe wykonane przez profesjonalistę przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu nie powoduje bólu, natomiast jedynym jego skutkiem ubocznym jest zdrowy uśmiech.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, inaczej zwane leczeniem endodontycznym należy do dziedziny stomatologii, która zajmuje się terapią chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Infekcje bakteryjne dotyczą różnych części naszego ciała – nie omijają także zębów, które na skutek zainfekowania miazgi i rozwinięcia się w niej stanu zapalnego mogą powodować uciążliwy ból. Chorobom miazgi często towarzyszy próchnica – wówczas bakterie przedostają się z ubytku do ukrwionych, unerwionych  tkanek zęba i powodują ich obumarcie. Stosując leczenie kanałowe, endodonta jest w stanie usunąć chore tkanki oraz pozbyć się bakterii z labiryntu kanałów korzeniowych, które znajdują się w środku zęba.

Dlaczego nie należy bać się endodoncji?

Żyjemy w czasach, które zapewniają nam możliwości, o których kiedyś nawet byśmy nie śnili. Leczenie kanałowe, które jeszcze kilkanaście lat temu wiązało się z bólem i długotrwałym leczeniem, dziś może przebiec bezboleśnie podczas jednej wizyty w gabinecie. Wystarczy, że powierzymy swój uśmiech profesjonalistom, którzy wykorzystują na co dzień w swojej pracy zaawansowany sprzęt i korzystają z najnowocześniejszych osiągnięć technologii. Endodoncja to jedna z najtrudniejszych dziedzin stomatologii ponieważ wymaga od lekarza zachowania niezwykłej precyzji i doświadczenia. Zespół dentestica wykorzystuje w swojej pracy mikroskop stomatologiczny, który gwarantuje znakomite powiększenie i  doświetlenie obrazu. W ten sposób lekarz może z łatwością dotrzeć do zęba, precyzyjnie wykonać cały zabieg i skutecznie oczyścić kanały z bakterii.

Leczenie kanałowe to zabieg, którego nie należy się obawiać. Doświadczony zespół, nowoczesny sprzęt i przyjazna atmosfera w gabinecie sprawią, że błyskawicznie zapomnisz o dotychczasowym lęku, jaki odczuwałeś siedząc na fotelu stomatologicznym. Zgodnie z powiedzeniem: “lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto starannie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa – w ten sposób obniżymy ryzyko powstania próchnicy i zachowamy piękny uśmiech bez jakiejkolwiek skazy.