Endodoncja

Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne – inaczej leczenie kanałowe, to często ostatni ratunek dla zęba przed koniecznością usunięcia. Polega na pozbyciu się zakażonej bakteriami z ubytku próchnicowego, unerwionej części zęba, opracowaniu przy użyciu mikroskopu i wydezynfekowaniu kanałów oraz szczelnym wypełnieniu miejsca po zakażonej części zęba. W leczeniu ważne jest zarówno duże doświadczenie i specjalizacja lekarza, jak i nowoczesny sprzęt i wykorzystywane materiały dentystyczne.

Zakażenie i zapalenie miazgi, a także wynikające z tego zgorzele czy martwica to bolesne i bardzo niekomfortowe przypadłości, które objawiają się nadwrażliwością zęba na ciepłe lub zimne pokarmy, przebarwieniami, bólami podczas nagryzania, bólami nocnymi, a także bólami błony śluzowej. Powodem tego schorzenia może być głęboka próchnica, złamanie lub pękniecie zęba, a często także nieprawidłowo wykonane zabiegi stomatologiczne, których efektem może być np. pozostawienie fragmentu instrumentu. Bez względu na to, jaka jest przyczyna zakażenia, najważniejsze jest jak najszybsze podjęcie leczenia.

Zabiegi z zakresu leczenia endodontycznego uległy jednak dużym zmianom przez ostatnie lata. Współcześni endodonci wykorzystują nowoczesne i bardzo precyzyjne metody oraz narzędzia, które po pierwsze redukują towarzyszący leczeniu endodontycznemu ból, a po drugie eliminują ryzyko niepowodzenia zabiegu. Dzięki postępowi nasi eksperci realizują wszystkie etapy leczenia w trakcie tylko jednego seansu, co umożliwia w pełni uniknąć niebezpieczeństwa ponownego zakażenia i zapalenia miazgi. Leczenie kanałowe w naszej klinice jest więc standardowym, w pełni bezpiecznym zabiegiem stomatologicznym. Redukcja bólu gwarantowana przez użycie znieczulenia miejscowego, praca z zastosowaniem najnowocześniejszych urządzeń, w tym zaawansowanego mikroskopu, i olbrzymie doświadczenie naszych specjalistów od endodoncji sprawiają, że nasi pacjenci nie muszą się obawiać żadnych nieprzyjemności podczas leczenia kanałowego. Dbamy o ich komfort, wygodę i satysfakcję na każdym możliwym poziomie.

W leczeniu kanałowym najważniejszym celem jest usunięcie z kanałów korzeniowych, a więc wnętrza zęba jak największej ilości bakterii i nieodwracalnie chorych nerwów, które są powodem powstawania zakażeń i stanów zapalnych. Aby było to możliwe, nasi specjaliści realizują zabieg w kilku etapach.
Pierwszym z nich jest zbadanie długości i kształtu kanału, do czego używany jest rentgen i endometr (urządzenie wykorzystujące opór elektryczny). Następnie otwierane są tzw. wejścia do kanałów, a na sam ząb zakładana jest osłona wykonana ze specjalnej gumy (koferdamu), której zadaniem jest ochrona przed bakteriami ze śliny i środkami chemicznymi.
Kolejny krok to oczyszczanie i opracowywanie za pomocą pilników ręcznych i maszynowych wykonanych ze stopów niklowo-tytanowych.
Po tym następuje dezynfekcja kanałów, czyli płukanie środkami bakteriobójczymi i szczelne wypełnienie korzenia zęba za pomocą płynnej gutaperki – biozgodnego, światłoutwardzalnego materiału, który zabezpiecza go przed ponownym zakażeniem.

Podczas leczenia endodontycznego pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, które sprawia, że nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Całe leczenie przebiega z wykorzystaniem zaawansowanego i nowoczesnego mikroskopu, dzięki któremu możliwe jest bardzo precyzyjne, bezpieczne i bezbłędne przeprowadzenie nawet wysoce skomplikowanego zabiegu, takiego jak np. wtórne leczenie kanałowe. Kanałowe leczenie przeprowadzane jest jednoseansowo i nie wymaga żadnych dodatkowych wizyt u stomatologa. Po jego zakończeniu pacjent może cieszyć się zdrowymi zębami i funkcjonowaniem bez dokuczliwego bólu.