dentestica stomatologia

Piaskowanie zębów,
czyli skuteczne usuwanie kamienia nazębnego

Piękny uśmiech to podstawa w relacjach z innymi ludźmi, dlatego powinniśmy dbać o niego każdego dnia. Oprócz codziennej higieny jamy ustnej, czyli regularnego szczotkowania, systematycznego używania nici dentystycznych oraz regularnego stosowania profesjonalnie dobranych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych , nie powinniśmy zapominać także o wizytach kontrolnych u stomatologa. Prawidłowa higiena obejmuje także piaskowanie zębów, o którym każdy z Pacjentów powinien dowiedzieć się nieco więcej.

Czym jest piaskowanie zębów?

Jest to zabieg, którego celem jest usunięcie osadów nazębnych, płytki nazębnej oraz przebarwień. Higienistka stomatologiczna przy użyciu specjalistycznej piaskarki stomatologicznej oczyszcza powierzchnię zębów. Zastosowanie wysoce innowacyjnego i nowoczesnego sprzętu umożliwia skuteczne usunięcie osadów nawet z trudno dostępnych miejsc.

Wskazania i przeciwwskazania 

Piaskowanie zębów można przeprowadzić praktycznie u każdego zdrowego Pacjenta, któremu zależy na efekcie lśniących zębów. Przyjmuje się, że zabieg ten powinien być powtarzany co pół roku. Nieco częściej, bo nawet co trzy miesiące, mogą korzystać z niego nałogowi palacze, miłośnicy kawy lub herbaty, posiadacze aparatu ortodontycznego lub osoby o tzw. stłoczonych zębach, które trudno czyścić. Regularne piaskowanie zębów nie tylko przyczynia się do poprawy naszego wyglądu, lecz także pomaga zapobiegać najczęstszym chorobom jamy ustnej.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Piaskowaniu nie powinny poddawać się osoby ze stanem zapalnym dziąseł lub jamy ustnej, owrzodzeniami lub uszkodzeniami błon śluzowych czy też zaburzeniami czynności płuc (np. astma, pylica).

Jak przebiega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, trwającym około 30 minut. Urządzenie działające pod wysokim ciśnieniem wykorzystuje niewielką ilość wody i rozpyla w ten sposób piasek dentystyczny w jamie ustnej. Dzięki małym drobinkom dociera on do trudno dostępnych miejsc, usuwając z nich drobne przebarwienia oraz osad. Na koniec piasek jest odsysany z jamy ustnej za pomocą ssaka.

Zalecenia po zabiegu 

Przez pierwsze trzy godziny po zabiegu, Pacjent powinien wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, wina i innych barwiących napojów, ponieważ w tym okresie zęby są podatne na przebarwienia. Aby móc jak najdłużej cieszyć się uzyskanym efektem, należy zachować prawidłową higienę jamy ustnej.

Pozbądź się osadów nazębnych i ciemnych przebarwień. Ten nieestetyczny efekt można zminimalizować, decydując się na profesjonalny zabieg piaskowania. Nie zwlekaj, tylko umów się na konsultację i już wkrótce olśniewaj pięknym uśmiechem.