Licówki kompozytowe, porcelanowe i akrylowe bez tajemnic!
Licówki pomagają w uzyskaniu pięknego uśmiechu – pozwalają zatuszować niedoskonałości natury. Czym charakteryzują się licówki dostępne na rynku? Które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku?
Licówki porcelanowe (ceramiczne):
– ich efekt utrzymuje się przez około 8- 10 lat,
– dentysta nakleja na przednią cześć zęba cienką, porcelanową, wykonaną w laboratorium płytkę w kształcie i kolorze zęba.
Licówki kompozytowe:
– wykonane są z materiałów kompozytowych,
– w każdym momencie można zmienić ich barwę i kształt,
– nie są tak trwałe, jak licówki porcelanowe.
Licówki akrylowe:
– uznawane są za rozwiązanie tymczasowe,
– nie dają idealnego efektu estetycznego.
Licówki można wykonać na dwa sposoby:
• z uprzednim szlifowaniem zęba, które polega na niewielkim zeszlifowaniu ok. 0,3 mm licowej warstwy szkliwa w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę. Szlifowanie jest niezbędne, jeśli zamierzamy poprawić kształt lub ustawienie zęba, np. jeśli przy pomocy licówek chcemy zmniejszyć rozmiar zębów, cofnąć wysunięte lub wyrównać obrócone zęby. Bez tego zabiegu ząb wystawałby z łuku.
• bez wcześniejszego szlifowania – podczas takiej procedury nie ingeruje się w tkanki zęba, stąd też zakładanie takich licówek jest procesem odwracalnym. Przed pobraniem wycisku zęby są jedynie delikatnie polerowane. Licówki bez szlifowania są doskonałym rozwiązaniem w przypadku likwidowania szpar i wydłużeniu zębów, bądź też wyrównywaniu/ zmianie ich koloru ich koloru. Należy też pamiętać, że po nałożeniu licówek bez szlifowania zęby są „grubsze” o szerokość licówki i kleju.
O doborze licówek najlepiej porozmawiać z profesjonalistą. Zapraszamy na konsultacje do dentestica!