stomatologia

Krawiące dziąsła
– jak wyleczyć problem?

Krew pojawiająca się podczas mycia zębów to problem dotyczący wielu osób. Część z nich nie zdaje sobie sprawy z jego powagi: bagatelizują zagrożenie myśląc, że takie kłopoty są normalne i nie zwiastują żadnej poważnej choroby. To błąd: zdrowe dziąsła, które oczyszczane są w prawidłowy sposób, nigdy nie krwawią. W związku z tym krew pojawiająca się podczas szczotkowania zawsze powinna stanowić sygnał ostrzegawczy i być powodem do niepokoju, który najlepiej rozwiać dzięki konsultacji ze specjalistą.

Przyczyny krwawienia z dziąseł

Przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości może być wiele: od poważnych, będących symptomem choroby, po prozaiczne, wynikające z nieprawidłowej higieny. Najważniejsze jest jednak, aby nie diagnozować się samemu – w ten sposób nabawić się można kłopotów, które w niedalekiej przyszłości jeszcze mocniej odbiją się na naszym zdrowiu. Poznaj najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł:

  •  Nieprawidłowe szczotkowanie zębów
    Zbyt drastyczne, mocne szczotkowanie zębów, choć najczęściej podyktowane jest troską o ich czystość, prowadzi do naruszania dziąseł, które odpowiadają krwawieniem. Kluczowe znaczenie może mieć tutaj dobór szczoteczki, pasty i płynu do płukania. Istotne jest także to, jak używamy nici dentystycznej. Zęby powinno szczotkować się ruchem wymiatającym, od góry do dołu w przypadku górnej szczęki; i od dołu do góry, w przypadku dolnej szczęki. Co ważne, kamień osadzający się na zębach to kolejna, bardzo ważna przyczyna krwawienia dziąseł.
  • Kamień nazębny
    Nieregularnie usuwana płytka bakteryjna tworzy kamień nazębny, który wnika pod dziąsła i odpycha je od korzeni. To z kolei skutkuje krwawieniem, bólem, drażliwością. Aby zapobiec tej sytuacji, istotna jest dbałość o higienę zębów, co łączy się ze wspomnianym już, prawidłowym szczotkowaniem.
  • Choroby i leki
    Bardzo obszernym zagadnieniem są przyczyny krwawienia dziąseł pozornie niezwiązane z uzębieniem. Do takich zaliczamy na przykład niedobory witaminy C, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, stany zapalne czy reakcję na przyjmowanie niektórych leków.

Krwawiące dziąsła: jakie kroki podjąć?

Po zauważeniu krwi w umywalce po umyciu zębów, powinniśmy niezwłocznie umówić się do dentysty, który w profesjonalny sposób sprawdzi, gdzie leży problem. Specjalista oczyści zęby z kamienia i osadu, doradzi, jaką szczoteczkę i pastę stosować, w niektórych przypadkach zaleci także specjalne maści czy naturalne płukanki. Jeśli sytuacja jest poważniejsza, zastosuje leczenie, natomiast jeśli stan dziąseł jest wynikiem innej choroby organizmu, skieruje do odpowiedniego lekarza. Ważne, aby nigdy nie bagatelizować tego problemu myśląc, że nie zwiastuje on poważnych chorób. Jak mówi stare przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć.