higiena jamy ustnej

Dobór szczoteczki do zębów:
jak właściwie wybrać odpowiedni model szczoteczki?

W jaki sposób Pacjenci dobierają szczoteczkę do zębów, czyli jeden z podstawowych przedmiotów do higieny jamy ustnej?

Część z nich ma swój ulubiony model, który zawsze wybiera podczas zakupów. Inni nie zwracają uwagi na szczoteczkę, co około trzy miesiące kupują sprzęt z innej firmy i nie przywiązują się do żadnego konkretnego rodzaju. Jeszcze inni używają szczoteczki elektrycznej, w której regularnie wymieniają głowice. Jest też ostatnia grupa pacjentów: są to osoby, które dobrały szczoteczkę po konsultacji z dentystą, dzięki czemu ta w pełni odpowiada specyfice ich uzębienia, a codzienna higiena nie jest nieprzyjemnym obowiązkiem skutkującym krwawiącymi dziąsłami i bólem.
Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy doborze szczoteczki? Skąd wiadomo, że dana szczoteczka będzie dla nas idealna? Jaki sprzęt może nam – zamiast pomóc – zaszkodzić? Zapraszamy do lektury wpisu!

Miękkość szczoteczki: co właściwie oznacza?

Stopień miękkości szczoteczki związany jest ze średnicą włosia, za pomocą którego myjemy zęby. Szczoteczki pod względem stopnia miękkości dzielone są najczęściej na: twarde (średnica włosia od 0,25 do 0,35 mm), średnio twarde (średnica włosia od 0,20 do 0,25 mm), miękkie (średnica włosia od 0,18 do 0,20 mm), specjalistyczne (średnica włosia poniżej 0,12 mm). Nie jest to podział przypadkowy. Każdy z rodzajów odpowiada innego typu potrzebom pacjentów. Twarde szczoteczki nie niszczą zębów i dziąseł tylko niewielkiej grupie użytkowników, najczęściej takich, którzy mają bardzo wytrzymałe, grube dziąsła. Twarde i średnio twarde włosie doskonale doczyści za to np. protezy. Szczoteczki średnie odpowiadają największej grupie pacjentów. Ich włosie jest na tyle sztywne, że pozwalają na dokładne domycie zębów, jednocześnie jednak nie drażnią dziąseł.
Na rynku dostępne są też szczoteczki miękkie. Często nie spotykają się z aprobatą użytkowników, ponieważ mycie zębów przy ich pomocy pozostawia wrażenie delikatności i subtelności, do których nie są przyzwyczajeni pacjenci na co dzień „szorujący” zęby za pomocą twardej szczoteczki. Szczoteczka miękka to jednak najczęściej polecany pacjentom o wysokiej wrażliwości dziąseł sprzęt. Dzięki niej możliwe jest nie tylko dokładne oczyszczenie zębów, ale także masaż dziąseł. Szczoteczki specjalistyczne mają wyjątkowo miękkie włosie, dzięki czemu nadają się do higieny szczególnie w przypadku osób o bardzo delikatnych dziąsłach oraz w okresie po zabiegowym (np. po implantacji , po zabiegach na dziąsłach).

Manualna, elektryczna czy soniczna?

Niezależnie od tego, jakiej szczoteczki używamy, powinna być dobrana wielkością do potrzeb pacjenta – innego rozmiaru szczoteczki potrzebują dzieci, a innego dorośli. Znaczenie ma także rączka szczoteczki – to, czy pewnie leży w ręce użytkownika. Najmłodsi z pewnością chętniej używać będą sprzętu w ulubionych kolorach. Szczoteczka manualna świetnie sprawdzi się w przypadku tradycjonalistów. Szczoteczka elektryczna nadaje się dla osób, które cenią sobie wygodę i lubią nowe technologie.

Szczoteczka soniczna jeszcze skuteczniej czyści zęby dzięki jeszcze większej liczbie ruchów na minutę oraz emisji ultradźwięków, niemniej nie jest wskazana dla osób z dużą liczbą wypełnień przyszyjkowych, a także używających aparat stały.

Zatem pytanie Jaką dobrać szczoteczkę najlepiej zadać profesjonaliście, tj. higienistce lub lekarzowi , którzy po badaniu właściwie doradzą.

Masz wątpliwości czy Twoja szczoteczka jest odpowiednia? Umów się na konsultację do naszych Higienistek Stomatologicznych: Pani Kasi i Pani Moniki. Zapraszamy!