laser stomatologiczny

Co potrafi laser stomatologiczny?
Wywiad z higienistką nt. Lasotronix

Niedawno na naszym blogu informowaliśmy Was o tym, że poszerzyliśmy nasze zaplecze technologiczne o zupełnie nowe urządzenie — nowoczesny laser stomatologiczny Lasotronix. To sprzęt, który cechuje wiele zastosowań, począwszy od dezynfekcji i biostymulacji, na mikrochirurgii skończywszy. Zabieg z wykorzystaniem lasera stomatologicznego oznacza wyższy standard leczenia, większy komfort Pacjentów i jeszcze bardziej spektakularne efekty.

Aby przybliżyć Wam możliwości tego zaawansowanego urządzenia i korzyści, które wiążą się z jego użytkowaniem, postanowiliśmy porozmawiać z naszą higienistką, Magdaleną Bubą, która na co dzień zajmuje się jego obsługą.

dentestica: Zacznijmy może od początku — czym jest laser stomatologiczny Lasotronix i przy leczeniu jakich schorzeń jest wykorzystywany?

Odpowiedź: Laser Lasotronix dysponuje trzema wzajemnie uzupełniającymi się długościami fal: 405nm, 635nm, 980nm – dzięki temu możemy objąć Pacjenta opieką od diagnostyki przez terapię do opieki pozabiegowej. Wykorzystując długość fal 405nm, możemy precyzyjnie diagnozować rozległość zmian na błonie śluzowej, miejsca bytowania bakterii, kamienia nazębnego, pęknięć szkliwa, uwidaczniać wypełnienia kompozytowe oraz uzupełnienia protetyczne – dzięki zastosowaniu zjawiska autofluorestencji tkanek. Stosując długość fal 635nm, działamy na organizm, dostarczając komórkom energii w postaci ATP, dzięki czemu uzyskujemy efekt naprawy i odnowy komórek z działaniem przeciwbólowym i przeciwobrzękowym i regeneracyjnym. Ta długość fali w zestawie z odpowiednio dobranym fotouczulaczem staje się skutecznym narzędziem do zimnej dezynfekcji tkanek twardych i miękkich, skutecznie usuwając infekcje i towarzyszące im stan zapalny. Długość fal 980nm z powodzeniem możemy zastosować w endodoncji i periodontologii – działając odkażająco, w stomatologii estetycznej i wspomagając wybielanie zębów. Ze względu na dużą absorpcję w wodzie i melaninie, jesteśmy w stanie uzyskać doskonałe efekty chirurgiczne z minimalizacją krwawienia śródzabiegowego. Odpowiednio stosując długość fali 980nm lokalnie poprzez podniesienie temperatury tkanek, rozluźniamy napięcie mięśniowe i zmniejszamy dolegliwości bólowe.

d: Odkąd w gabinecie dentestica pojawiło się to urządzenie, do jakich zabiegów jest najczęściej stosowane? Jakie są pierwsze wrażenia Pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z laserem stomatologicznym?

Odpowiedź: Laser stosujemy w różnych zabiegach stomatologicznych, biorąc pod uwagę właściwości w odkażaniu, działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, biostymulującym głębiej położonych tkanek. Pacjenci są zaskoczeni, że zabieg laserem trwa tak krótko i szybko przynosi bardzo zadowalające efekty.

d: Laser Lasotronix jest absolutną nowością dla bardzo wielu Pacjentów. Co mogą zyskać, wybierając zabiegi, w których wykorzystywany jest laser?

Odpowiedź: Czas – obecnie każdy z nas jest bardzo zabiegany i czas jest bezcenny. Zabiegi przeprowadzane są w bardzo krótkim czasie, a ich efekty są szybko zauważalne. Dodatkowo Pacjenci zyskują bezpieczeństwo i komfort – laser dysponuje biblioteką procedur z możliwością ich modyfikowania. W Naszym Gabinecie Stomatologicznym każdy Pacjent jest traktowany indywidualnie i zabiegi laserem także są dopasowywane precyzyjnie do każdego Pacjenta.

d: Czy laser stomatologiczny można stosować również do wybielania zębów? Czym różni się to od zwykłego wybielania?

Odpowiedź: Laser możemy także używać do wybielania zębów. W zależności od potrzeb – wybielać możemy jeden ząb lub całe łuki zębowe. Wybielaniu mogą być poddawane zarówno zęby „żywe”, jak i tzw. zęby „martwe”. Czas zabiegowy wybielania zębów jest krótszy laserem niż metodą tradycyjną bez lasera, a w przypadku pojawienia się ewentualnej nadwrażliwości – możemy ją od razu zniwelować poprzez biomodulację.

d: Wizyta u stomatologa zazwyczaj kojarzy się Pacjentom z długim i bolesnym procesem leczenia. Wielu z nich marzy jednak o tym, by przeprowadzanie zabiegów było bezbolesne. Czy laser może im to zagwarantować?

Odpowiedź: Staramy się, żeby wszystkie zabiegi w naszym gabinecie były przeprowadzane bezboleśnie i szybko. Poszukujemy nowych udogodnień dla Pacjentów i dlatego zainwestowaliśmy w laser Lasotronix, który pomaga przy eliminacji problemów bólowych zarówno w czasie leczenia stomatologicznego, jak i po nim.

d: Problemy, o których wspominamy dotyczą najczęściej osób dorosłych — czy zabiegi z laserem są bezpieczne i mogą być wykorzystywane w leczeniu schorzeń jamy ustnej u dzieci?

Odpowiedź: Tak, laser jest całkowicie bezpieczny. U dzieci można stosować laser np. przy leczeniu ortodontycznym – zwiększenie aktywności osteoblastów i osteoklastów, podcięcie wędzidełka, redukcja bólu, przy schorzeniach periodontitis, przy leczeniu i regeneracji uszkodzeń błony śluzowej, aft itp.

d: Stomatologia to przede wszystkim poszukiwanie nowych rozwiązań i ciągły rozwój technologiczny. Czy laser stomatologiczny jest kolejnym ważnym krokiem w tej dziedzinie?

Odpowiedź: Obecnie laser jest niezbędnym narzędziem pracy w rozwijającym się i w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym. Badania kliniczne potwierdzają niezwykłe własności światła laserowego, które może być stosowane jako leczenie wspomagające lub alternatywa do zabiegów wykonywanych konwencjonalnie, polepszając ich prezycję.

d: Bardzo dziękujemy za rozmowę. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy wnieść nasze usługi na nowy poziom — wszystko to robimy dla wygody, zdrowia i zadowolenia naszych Pacjentów. Zapraszamy wszystkich do naszego gabinetu, gdzie nasz wykwalifikowany zespół opowie Wam o możliwościach lasera i zaproponuje najlepsze leczenie Waszych zębów!