aparat invisalign

Aparat Invisalign
— nowy wymiar leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne za pomocą systemu nakładkowego Invisalign to najnowocześniejszą metoda leczenia ortodontycznego na świecie. Leczenie projektowane jest cyfrowo za pomocą specjalnej aplikacji — lekarz planuje z dokładnością do 0,1 mm układ zębów, a także, w jaki  sposób, w jaki mają się one przesuwać (w jakiej kolejności, w jakiej sekwencji).

Invisalign pozwala wypróbować różnego rodzaju opcje lecznicze (np. z usuwaniem zębów, bez usuwania zębów itp.) całkowicie bez dotykania pacjenta! To ogromny przeskok od konwencjonalnej ortodoncji, gdzie w większości przypadków plan leczenia ustalany jest na podstawie modeli zębów wykonanych z gipsu — bez precyzyjnych pomiarów, ze względu na zmiany objętości materiałów do przenoszenia informacji z jamy ustnej pacjenta na gips (skurcz masy wyciskowej, skurcz polimeryzacyjny gipsu) i ograniczenia przyrządów pomiarowych (np. cyrkla).

Precyzja i przewidywalność

Porównując metodę leczenia nakładkowego do leczenia aparatami stałymi, należy wziąć pod uwagę różne aspekty. Leczenie Invisalign cechuje PRZEWIDYWALNOŚĆ (dzięki precyzyjnej, komputerowej diagnostyce i planowaniu). W związku z tym, że możemy zaplanować każdy ruch z wyprzedzeniem, a kontrola nad pozycją zębów jest bardzo duża (nakładka obejmuje CAŁY ZĄB) leczenie przebiega SZYBCIEJ (około 40% szybciej w stosunku do leczenia aparatem stałym) i jest dokładniejsze.

Przejrzystość leczenia

Druga ważna cecha to PRZEJRZYSTOŚĆ – dzięki symulacji komputerowej, pacjent może zobaczyć na komputerze, w jaki sposób jego uśmiech będzie wyglądał pod koniec leczenia, a także w jaki sposób, na jakim etapie, będą się przesuwały zęby. To pomaga Pacjentowi zrozumieć daną koncepcję leczniczą i brać świadomy udział w swoim leczeniu.

Maksymalna wygoda

Założenie aparatu stałego polega na przyklejeniu go do powierzchni zębów. Odstające elementy powodują dyskomfort, szczególnie w początkowych etapach leczenia. Ocieranie zamkami ortodontycznym o policzki i wargi pacjentów wywołuje otarcia i odleżyny. Nakładki Invisalign obejmują całą powierzchnię zęba, są gładkie i przezroczyste i praktycznie niewyczuwalne przez pacjenta.

Pełen komfort

Po trzecie KOMFORT podczas jedzenia. Nakładki Invisalign zdejmujemy do jedzenia (aczkolwiek nie trzeba tego robić), dzięki czemu możemy jeść wszystko, bez żadnych ograniczeń, tak jakbyśmy nie byli leczeni ortodontycznie. W przypadku leczenia aparatem stałym należy wystrzegać się pewnych pokarmów, ponieważ może się odkleić. Po każdym posiłku trzeba zęby umyć, ponieważ na aparacie pozostaje większość resztek jedzenia, (co nie wygląda atrakcyjnie) i również nie jest dobre dla zębów. W przypadku jedzenia poza domem staje się to kłopotliwe i niezręczne.

Zdrowie i higiena

Po czwarte HIGIENA. W przypadku leczenia systemem Invisalign do mycia zębów zdejmujemy nakładki i higiena odbywa się normalnie, tak jakbyśmy nie byli leczeni ortodontycznie. Higiena z naklejonym aparatem stałym jest dla większości Pacjentów wyzwaniem. Trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe szczoteczki, cierpliwość i czas. Jeżeli Pacjent nie radzi sobie z higieną, należy wdrożyć profesjonalną higienizację minimum raz w miesiącu, co i tak może nie być wystarczające do uniknięcia przebarwień i plam na zębach, a z czasem próchnicy. Dotyczy to szczególnie nastoletnich pacjentów.

Estetyczny efekt

Kolejną zaletą leczenia Invisalign jest jego ESTETYKA. Nakładek Invisalign NIE WIDAĆ. To jest leczenie w 100% estetyczne. Można uczestniczyć w ważnych życiowych wydarzeniach w trakcie leczenia ortodontycznego i nikt tego nie zauważy. Żaden aparat stały, nawet ceramiczny czy szafirowy nie daje takiego efektu.

Brak bólu

Po szóste, leczenie ortodontyczne nakładkami Invisalign jest w większości przypadków bezbolesne. Przesuwanie zębów odbywa  się w delikatny, biologiczny sposób. Przy każdej kolejnej nakładce ząb przesuwany jest o 0,25 mm – nie więcej, nie mniej. Nie ma znaczenia jak bardzo krzywe są zęby. Siła zawsze jest taka sama, komputerowo zaprogramowana, niezmienna. W przypadku aparatów stałych siła jest nieprecyzyjna, uzależniona od położenia zębów (im bardziej krzywe, tym większa siła na nie działa), uzależniona od tego, jak lekarz mocno zdecyduje się aktywować aparat – czyli niewymierna. System Invisalign programuje komputerowo, w taki sposób, że siła wywierana na zęby jest delikatna i zawsze identyczna. Skutkuje to nie tylko komfortem dla Pacjenta. W wyniku leczenie aparatami stałymi, ze względu na dość spore siły wywierane podczas leczenia (szczególnie na początku), obserwuje się obecność resorpcji wierzchołków korzeni zębów w aż 90% przypadkach. Nie wpływa to istotnie na utrzymanie zęba w kości, ale jest to zauważalny objaw po leczeniu ortodontycznym. Według badań, w leczeniu nakładkowym, takowe resorpcje nie występują. Leczenie Invisalign więc nie tylko nie boli, ale jest znacznie zdrowsze.

Oczywiście w naszych gabinetach oferujemy możliwości leczenia nie tylko systemem Invisalign. Jeżeli pacjent nie jest przekonany do leczenia systemem nakładkowym, prowadzimy leczenie aparatami stałymi. Jest to oczywiście możliwe, wybór należy ostatecznie do Pacjenta — my możemy tylko przekazać jakie możliwości daje nam najnowocześniejsza technologia, co staramy się robić, jak najbardziej precyzyjnie i czytelnie. Zapraszamy na konsultacje.