aparat ortodontyczny ślub

Zdejmowanie aparatu na ślub
– wszystko, co musisz wiedzieć

Ślub to niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że para młoda chce prezentować się w tym dniu jak najlepiej – w końcu to na niej skupiają się spojrzenia wszystkich gości przez cały wieczór. Wielomiesięczne przygotowania do ślubu obejmują już nie tylko wybór miejsca na przyjęcie, menu, dodatki i ozdoby, suknię, fryzurę lub makijaż. Aby w pełni cieszyć się tym wyjątkowym dniem i prezentować się perfekcyjnie na ślubnym kobiercu, państwo młodzi dodają do tej listy jeszcze jedną pozycję, a mianowicie perfekcyjny i olśniewający uśmiech.

W uzyskaniu takiego efektu ma pomóc im aparat ortodontyczny, który przez niektórych Pacjentów postrzegany jest jako coś wstydliwego. Czy w związku z tym, możliwe jest jego zdjęcie na ślub?

Aparat ortodontyczny na ślubie – za i przeciw

Jeśli wygląd Twojego uśmiechu nie jest satysfakcjonujący i od dawna borykasz się z krzywymi  zębami nie powinieneś odwlekać wizyty u ortodonty – im wcześniej zdecydujesz się założyć aparat ortodontyczny, tym szybciej pożegnasz się ze swoim kompleksem. Mimo, że wielu Pacjentów obawia się, że w aparacie nie będzie prezentować się korzystnie, to efekt często bywa odwrotny – krzywy zgryz zostaje ukryty pod drutami, a sam aparat dodaje im uroku.

Wszelkie utrudnienia na ślubie są niewskazane – w tym szczególnym dniu para młoda powinna czuć się w pełni swobodnie i nie martwić się o drobnostki. Aparat ortodontyczny może okazać się jednak wyzwaniem wtedy, kiedy zdecydujemy się przystąpić do degustacji weselnego menu – wówczas niezbędna może okazać się szczoteczka, którą będziemy zmuszeni wyczyścić przestrzenie między zębami. Aparat na zęby może również krępować parę młodą podczas kontaktu z obiektywem.

Czy można ściągać aparat ortodontyczny na ślub?

Zdejmowanie aparatu ortodontycznego na ślub jest możliwe, jednak należy zaznaczyć, że jego ponowne założenie powinno nastąpić możliwie jak najszybciej. Po założeniu aparatu zęby są wrażliwe i narażone na przesunięcie lub uszkodzenie szkliwa, dlatego decyzję o jego zdjęciu powinniśmy podjąć wspólnie lekarzem, który oceni stan naszych zębów i ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

W praktyce zdjęcie aparatu ortodontycznego sprawi, że leczenie przedłuży się o mniej więcej tyle dni, ile pozostawał on zdjęty. Dla większości osób, które noszą aparat przez kilkanaście miesięcy, a nawet przez kilka lat, nie jest to jednak “wygórowana cena” za komfort psychiczny, który zyskują.

Wybielanie zębów przed ślubem

Krzywy zgryz to nie jedyna wada, z którą mogą zmagać się przyszli nowożeńcy – kolejnym problemem są odbarwienia od zamków, które mogą pojawić się po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Ich pojawienie się uzależnione jest m.in. od struktury zębów, fluoryzacji oraz prawidłowej higieny jamy ustnej. Zabiegiem, który skutecznie niweluje tego rodzaju niedoskonałości i przywraca zębom pożądany odcień jest profesjonalna higienizacja i wybielanie zębów w gabinecie.

Ślub to dzień, w którym państwo młodzi powinni czuć się naturalnie i swobodnie. Zdejmowanie aparatu na tę uroczystość posiada swoje zalety, jak i wady, dlatego decyzję tę należy wcześniej przedyskutować z lekarzem.