szczoteczka soniczna

Jak działa szczoteczka soniczna i czy warto jej używać?

Jest wiele sposób na dbanie o zęby, jednak podstawą każdego promiennego uśmiechu wciąż pozostaje regularne szczotkowanie. Jego skuteczność zależy w największej mierze od rodzaju stosowanej szczoteczki. Do wyboru mamy modele manualne, elektryczne i najnowsze, soniczne, które stają się coraz popularniejsze. Na czym dokładnie polega ich działanie i czy warto przerzucić się na szczoteczkę soniczną? 

Działanie szczoteczki sonicznej 

Szczoteczka soniczna została wynaleziona w 1987 r. przez amerykańskiego naukowca Roberta Blocka. To udoskonalona forma klasycznej szczoteczki elektrycznej, która cechuje się znacznie większą skutecznością i dokładnością w czyszczeniu. Jej działanie opiera się na wytwarzaniu fal sonicznych o bardzo wysokiej częstotliwości, od 30000 do 90000 ruchów na minutę. Dzięki tak intensywnym drganiom pasta do zębów i woda ulegają napowietrzaniu – powstałe w ten sposób bąbelki powietrza wraz z substancją czyszczącą docierają w miejsca, w które nie ma możliwości dotrzeć żadna szczoteczka manualna. Na rynku można znaleźć modele łączące technologię soniczną i ultradźwięków, które emitują ultradźwięki o częstotliwości 1,6 Hz – 96000000 pulsacji na minutę. Poza tym istnieją także szczoteczki soniczne dla dzieci, nadające się do stosowania już od pierwszego mlecznego.

Udowodniona skuteczność 

Szczoteczki soniczne wyróżniają się na tle innych rodzajów dużą efektywnością potwierdzoną naukowo. Badanie dowiodło, że w porównaniu ze szczoteczką manualną, szczoteczka soniczna podczas czterech tygodni stosowania znacząco redukuje osady płytki nazębnej, objawy zapalenia dziąseł oraz głębokość kieszonek dziąsłowych u pacjentów z łagodnym, umiarkowanym i zaawansowanym zapaleniem dziąseł (Offenbacher S., Barros SP., Aspiras M., de Jager M., J Dent Res 90 (Spec Iss A) 0807, 2011.).

Jak używać szczoteczki sonicznej? 

Pod kątem praktycznym, szczoteczki soniczne stanowią świetne rozwiązanie dla wszystkich poza osobami leczonymi aparatami ortodontycznymi stałymi. Ich stosowanie wymaga jednak właściwej techniki, której nie uczy dodawana do nich instrukcja obsługi. Dlatego Higienistki w dentestica zostały specjalnie przeszkolone w tym zakresie i służą pomocą osobom chętnym do nauki ich poprawnego używania. Podczas wizyty dokładnie opowiedzą, jak powinno się jej używać, a także zaoferują szczotkowanie pod nadzorem z wykorzystaniem darmowej jednorazowej końcówki. Następnie sporządza w formie pisemnej lub elektronicznej dokładny instruktaż szczotkowania zębów szczoteczką soniczną. Należy pamiętać, że nawet nowoczesna szczoteczka soniczna nie usunie płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych. Do tego należy użyć nitki dentystycznej i dedykowanych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. Rzecz jasna nasze Higienistki i w tym zakresie służą kompleksową pomocą. Zapraszamy!