Czym jest periodontologia?
Sprawdź, jakie problemy są wskazaniem do podjęcia leczenia
Stomatologia podzielona jest na kilka istotnych dziedzin — jedną z nich jest periodontologia, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób przyzębia. Specjaliści każdego dnia przeprowadzają wiele badań i zabiegów, które pozwalają nam ponownie cieszyć się zdrowym uzębieniem — możemy do nich zaliczyć m.in. diagnozowanie linii dziąseł oraz kości wokół zęba, głęboki scaling, szynowanie za pomocą włókien szklanych, a w razie konieczności regenerację dziąsła oraz tkanki kostnej utraconych z powodu paradontozy. Są pewne znaki ostrzegawcze, które świadczą o tym, że pora wybrać się do periodontologia — kiedy taka wizyta jest wskazana?
Krwawienie oraz obrzęk dziąseł
Periodontologia zwraca szczególną uwagę na stan dziąseł. Jeśli pojawia się na nich obrzęk lub krwawienie, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań. Gdy zareagujemy odpowiednio wcześnie, leczenie prawdopodobnie zakończy się tylko na usunięciu kamienia nazębnego oraz zaleceniach dotyczących przestrzegania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Gdy niepokojące objawy zauważymy zdecydowanie później, proces może się wydłużyć.
Kamień nazębny
Kamień nazębny jest kolejnym czynnikiem, który powinien skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Ten zmineralizowany osad nazębny powstaje w wyniku niedokładnego szczotkowania zębów i sam w sobie może wydawać się niegroźny, ale nieleczony może doprowadzić nawet przewlekłej choroby – paradontozy. Jeżeli chcemy dokonać dokładnego oczyszczenia zębów, koniecznie będzie przeprowadzenie zabiegu scalingu.
Nieprzyjemny zapach oraz odsłonięcie szyjek zębowych
Problemy z zapachem ust oraz niepokojące odsłonięcie szyjek zębowych są kolejnymi sygnałami ostrzegawczymi, które alarmują, by udać się do specjalisty na kontrolę. Przykry zapach może świadczyć o wydobywającej się ropie, natomiast rozchwiane zęby o zanikaniu dziąseł , co skutkuje spotęgowanym uczuciem wrażliwości.
Skutki nieleczonej choroby przyzębia
Paradontoza powstaje wskutek namnażających się bakterii w płytce oraz kamienia nazębnego. Mamy z nią do czynienia w przypadku nieleczonego zapalenia, które zaczęło postępować, prowadząc do przewlekłej choroby. Infekcja ta przebiega zazwyczaj bezboleśnie, jednak jej skutki mogą być bardzo dotkliwe – atakowane są nasze dziąsła oraz tkanki okalające zęby, co z kolei prowadzi do wzmożonej wrażliwości zębów na bodźce chemiczne oraz termiczne tj. gorąca kawa, kwaśne posiłki.
Warto wcześniej pomyśleć o wizycie u specjalisty, który oceni stan naszej jamy ustnej, chroniąc nas tym samym przed poważnymi następstwami rozwijających się chorób. Pamiętajmy o tym, że ładny uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, ale również zdrowe dziąsła — warto zadbać o ich zdrowy stan poprzez stosowanie profilaktyki i regularne, zgodne z zaleceniami lekarza wizyty higienizacyjne.